Problem-solving (řešení problémů)

 

Strategický problem solving je specifickým modelem řešení problémů, který má svou vlastní filozofii, logikou a aplikační metody, kterými se odlišuje od ostatních. Jako příklad Vám dám následující úkol: Spojte čtyřmi přímými tahy všech devět bodů. (Kliknutím na obrázek se Vám zobrazí správné řešení.)

 

Kdo tento úkol nezná, bude hledat řešení v pomyslném čtverci, který body vytvářejí. Předpoklad, který vede k neúspěchu a selhání. Zajímavé je, že takový předpoklad nebyl nikdy vysloven, ale vytvořil si ho sám řešitel úkolu. Neschopnost vyřešit úkol se tím pádem stane výsledkem premis a úhlu pohledu řešitele, kdy jeho dysfunkční vnímání vede k selhání. Jen když se dokážeme zprostit svých schémat, budeme schopni úkol vyřešit. Problem solver je člověk, který se dokáže dívat na problémy z jiného úhlu pohledu a navést druhého vnímat svět, problém tak, že dokáže najít nová řešení k dosažení svých cílů a vyřešení problémů.

 

Knižní novinka

Jedině u nás můžete zakoupit knižní novinku o strategické psychoterapii Umění změny - P. Watzlawicka a G. Nardona. Cena knihy včetně DPH je 300,- Kč plus poštovné.

01.03.2013